04.06.2014 5 OCAK GAZETESİNDE YAYINLANAN HABER

Kadının fendi erkeği yendi

Merkez Seyhan İlçesine bağlı Adana’nın en büyük mahallelerinden biri olan Yeşilyurt Mahallesi’ne seçilen Türkiye’nin en genç kadın muhtarlarından Günay Şahin, genç yaşta neden muhtar olduğunu ‘Sokağın Sesi’ne anlattı.

“MAHALLEMİZE KADIN ELİ DEĞSİN İSTEDİK”

Kadınların her anında yer aldığı ve onlarsız bir dünyanın olamayacağına vurgu yapan Muhtar Günay Şahin, Yeşilyurt Mahallesi’nde Belediye hizmetlerinin yanı sıra, kadınları ve çocukları koruyan merkezlerin olması gerektiğini söyledi.

“GENÇLİK KONSERİ YAPACAĞIZ”

Gençlerimiz için önümüzdeki yıl gençlik konseri düşünüyoruz, umarım başarabiliriz. Mahallemizin böyle birlikteliğe ve kaynaşmaya ihtiyacı var.

Türkiye’nin en genç kadın muhtarı, Yeşilyurt Mahallesi muhtarı Günay Şahin ile yaptığımız röportaj ve ayrıntıları.

Murat Yonat: Yeşilyurt Mahallesi bu  kez kadın muhtar dedi ve seçildiniz. Türkiye’nin en genç kadın muhtarlarından birisiniz diyebiliriz. Genç yaşta muhtar olmak nereden aklınıza geldi, mahalleniz için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Günay Şahin Muhtar

Mahallemize öncelikle bir kadın eli deysin istedik ve yola çıktık. Öncelikle mahallemizde bayanlarımızın aktifleşmesini istiyoruz. Bayanlara yönelik projelerimiz ve maddi durumu kötü vatandaşlarımıza öncelikli projelerimiz var.

İLK PROJEMİZ SÜNET ŞÖLENİ

Mahallemizde maddi durumu kötü 100 çocuğumuzu sünnet yaptırıyoruz. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, çocuklarımızın kayıtlarını yaptık.  25 Haziranda sünnet şölenimiz var.

Bunun dışında kadınlarımızın, hayatın her anında yerleri var, onlarsız bir dünyanın var olamayacağını düşüyorum. Yeşilyurt Mahallesinde Belediye ile birlikte, kadınlarımızın haklarını koruyan ve genişletilmiş danışma merkezi olması için hep birlikte çalışacağız.

Murat Yonat: Mahalleniz büyük bir mahalle. Geçmişte güzel hizmetler de almıştır ama,  hizmetin sonu da yoktur. Mahallenizin yaşadığı sorunlar nelerdir.

Günay Şahin: Mahallemizin  büyük sıkıntıları var.Büyük bir mahalle olmasından dolayı semt pazarlarımız yetersiz. İki yerde pazar kuruluyor ve pazar yerlerimiz trafiği aksatan bölgelerde. Pazar yerimizin daha uygun yerde olmasını ve üzerinin kapatılmasını istiyoruz.

Kıyı boyu bölgemizde ise en büyük sıkıntı sağlık ocağı eksikliği. Bölge çok büyük olduğundan dolayı vatandaşlarımızın diğer tarafa yürüyerek gelmeleri çok zor, araçla gelecek, ekonomik düzeyleri de düşük. Belediyemizden bizim talebimiz, oraya sağlık ocağı yeri ve park   yapılmasıdır.

Murat Yonat: Türkiye’nin en genç bayan muhtarlarından biri olarak gençler için düşünceleriniz ve projeleriniz var mı?

Günay Şahin: Gençlerimiz için önümüzdeki yıl gençlik konseri düşünüyoruz, umarım başarabiliriz. Mahallemizin böyle bir birlikteliğe ve kaynaşmaya ihtiyacı var.

Gençlerimiz de madde kullanma oranı arttı ve okullara kadar girmiş durumda. Bunu önleyebilmek için ilk aklımıza gelen şey gençlerimizi spora yönlendirmek.

Bu kadar büyük bir mahallenin spor kulübünün olmaması kötü bir durum diye düşünüyoruz.

Spor kulübü oluşturup gençlerimizi spora yönlendirebilirsek belki bir nebze caydırılıcılığı olacaktır diye düşündük

Murat Yonat: Mahalleniz için şu ana kadar farklı hizmetler yapılmamış, anladığım kadarıyla.  gençler , çocuklar ve emeklilerimiz için farklı talepleriniz ve istekleriniz var mı , bunlar nelerdir.?

Günay Şahin: Mahalle halkı beni gördüğünde çok mutlu oluyor. Ben orta yaş sayılırım, gençlere de bakış açım farklı, onları çok iyi anlayabiliyorum. Orta yaş üzeri insanlarımızı da çok iyi anlayabiliyorum. Böyle olunca daha güzel, daha yaşanabilir,bol hizmet alan, parklarıyla, gençlik merkezleriyle, taziye evleriyle, spor kulübüyle, mahallelinin daha nezih oturup dinlenecekleri alanları ile, alt yapısı, karanlık olmayan sokakları, üstü kapalı pazarları ile birlikte,daha güzel bir mahallemiz neden olmasın. Bunları talep ediyoruz ve istiyoruz.

Murat Yonat: Çıkmaz sokaklarınız var mı? Belediye hizmetleri ile ilgi eksikleriniz var mı? Bu sezon vatandaşlarımızdan gelen ihbarlara göre sinek şikayetleri çok fazla, mahallenizde sinek var mı?

“SADECE BİR BÖLGEDE 29 ÇIKMAZ SOKAĞIMIZ VAR”

Günay Şahin: Mahallemiz çok büyük bir mahalle olduğundan elbette eksiklerimiz çok fazla, sadece Kıyı Boyu Caddesi’nde 29 çıkmaz sokağımız var, asfalt çalışması yapmaları gereken bölgelerimiz var, alt yapıyla ilgili sorunlarımız var. Bunların bir an önce çözülmesini belediyemizden talep ediyoruz.

Belediyelerimizin ve diğer birimlerin koordineli çalışmalarını istiyoruz, biri yapıp diğeri bozsun istemiyoruz.

Murat Yonat: Mahalleli karşılarında sizi görünce mutlu oluyorlar mı?

“MAHALLELİ YENİ BİR YÜZ GÖRMEK İSTİYORDU VE SEÇİLDİM”

Günay Şahin: Mahalleli çok mutlu, burada büyük bir iş başardık, uzun süredir yönetim aynıydı. Mahallede şu anda bir değişim oldu. Daha önceki yönetime iyi yada kötü diye nitelendiremiyoruz ama, gerçekten mahallenin değişime ihtiyacı vardı, yeni bir yüz görmek istiyorlardı. Ve gerçek anlamda insanlarımız muhtarlığa geldiklerinde, destekledikleri kişiyi burada görmeleri vatandaşımızı sevindiriyor.

Murat Yonat: Mahallenizin seçmen sayısı ve nüfusu kaça ulaştı, ve son olarak neler söylersiniz?

“MAHALLEMİZİN NÜFUSU 150 BİN’E YAKIN”

Günay Şahin: Mahallemizin seçmen sayısı yaklaşık 52 bin, nüfusu ise 150 bin’e yakın resmi kayıt olmamakla birlikte, bir İlçe kadar büyük bir mahallemiz var. 17 bin oy ile muhtarlığa seçildim, en yakın rakibimden 6 bin oy fazla aldım. Gerçekten güzel bir başarı oldu benim için, tüm mahalle halkına ve sesimizi duyurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum.

LİNK : http://www.5ocaknews.com/haberler/adana-guncel/kadinin-fendi-erkegi-yendi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir